מאמרים נוספים

התיאטרון הקהילתי כקטליזטור ליצירת שינוי חברתי

 

 

בתיאטרון הקהילתי העבודה מתמקדת בקבוצה בעלת מכנה משותף. הקבוצה הופכת לקבוצת שחקנים בזכות תהליך הנעשה דרך כלים תיאטרונים. בתהליך העבודה מעלים המשתתפים חומרים מעולמם האישי, מתנסים בתיאטרון ובדינאמיקה קבוצתית, ולבסוף מעבד הבמאי את החומרים והטקסטים לכדי הצגה, אשר תוצג בפני הקהילה המקומית ותהווה מפתח להתמודדות עם בעיות הרלוונטיות לכל משתתף בקבוצה, לקבוצה כולה וכן לקהילה. יוסי אלפי, בספרו תיאטרון וקהילה מציין ש: "עיקרון היסוד של התיאטרון הקהילתי הוא סוג מסוים של פעילות תיאטרונית הנקבעת על ידי הקהילה היוצרת אותה". 

 

התיאטרון הקהילתי שם דגש על שלושה מעגלים חברתיים: הפרט, הקבוצה והקהילה. כל מעגל פועל בזכות עצמו, אך משפיע על המעגלים האחרים ומושפע מהם. "הבמאי הקהילתי  משדך בין הקהילה לבין יכולתה היצירתית. הוא  מעודד ליצירה, מגרה לעשייה, דוחף לניסוי תיאטרלי". השחקנים לרוב אינם מקצועיים וחולקים מכנה קריטי משותף. הגורם המשותף הוא זה שמאחד אותם ומקדם את התהליך הקבוצתי, במהלכו מעלים המשתתפים חומרים אישיים, מתנסים בתיאטרון ובדינמיקה קבוצתית, באמצעותה הם לוקחים חלק ביחסי הכוחות הפועלים בקבוצה ולומדים להכיר את עצמם מחדש בתוך מערך זה. כאשר תהליך בניית ההצגה, החזרות לקראתה והעלאתה בפני קהל, הוא השיא בעבודת התיאטרון הקהילתי. לפי אלפי ההצגה היא "תוצאה בעלת המשמעות הייצוגית החשובה ביותר. היא מוצר מוגמר".

 

התיאטרון הינו כלי לשינוי חברתי, בעל יכולת להשפיע בתוך החברה והקהילה בתוכה הוא פועל ובמעגלים רחבים יותר. שולמית לב-אלג'ם, בספרה: ניצבים בקדמת הבמה סוקרת את התיאטרון הקהילתי בארץ ובעולם כתיאטרון פוליטי, חתרני ומחולל שינוי. "תהליך ההפקה על שלביו השונים... ...הוא תהליך אסתטי, תרפויטי ופוליטי בעת ובעונה אחת... ...תהליך ההעצמה מניע את תהליך שינוי התודעה ומעורר מודעות חברתית בעיקר בקרב חברי הקבוצה. על-כן, כאשר התיאטרון קהילתי מצליח לשרוד לאורך זמן הוא משמש גם מעבדה חברתית-פוליטית המכינה את השחקנים למלא תפקיד של אינטלקטואלים אורגניים בקהילה המודרת". 

 

לב-אלג'ם מקיימת דיון ארוך ומעמיק בספרה על משמעות המונח 'פוליטי' ועל חיבורו לתיאטרון בכלל ולתיאטרון קהילתי בפרט. היא מעוררת את השאלה האם תיאטרון קהילתי, שתכליתו להניע תהליכי העצמה ושינוי חברתי, יכול ליצור תיאטרון פוליטי בחברה בת זמננו ובאילו תנאים.  ההנחה שהאישי הוא פוליטי ונהפכו, הינה רווחת בימינו, התיאטרון מאפשר בחינה של ההנחה זו דרך חומרים אישים וחברתיים כאחד,  הוא מציע לקבוצה לחקור את הסביבה החברתית הרחבה אליה הם שייכים, ולהביט עליה במבט ביקורתי.

 

 

 

 

 

 

 

בינה נט תקשורת ומחשבים
הפריון 4 אזור תעשייה צפוני  אשדוד
נייד: 050-349-777-5 פקס:153-50-349-777-5
דוא"ל:binaa.net@gmail.com

תאטרלי - תאטרון, קהילה, ומה שביניהם.    טלי ליברמן, מנהלת 052-4235283    .    theteatrali@gmail.com    .    ת.ד 12609 אזור 5801126    .    פקס 03-5469461

שלח

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

תאטרלי, תאטרון קהילתי ומה שביניהם

טלי ליברמן, מנהלת 052-4235283

theteatrali@gmail.com

ת.ד 12609 אזור 5801126

פקס 03-5469461

052-4235283